PREČO STAVBA Z TEHLY? PRETOŽE DOM JE AKO AUTO!
Dom je ako auto. Neveríte? Možno nie, ale … Podobne, ako môžete jazdiť Trabantom a Mercedesom, dá sa bývať v domoch postavených s pomocou najrôznejších technológií.

Ak dnes racionálne porovnáme výhody jednotlivých konštrukčných systémov, z ktorých sú rodinné domy stavané, potom aj nezávislý pozorovateľ musí veľmi skoro dospieť k záveru, že tehla dneška je Mercedesom a osvietený stavebník za ňu nemá porovnateľnú náhradu.

Ideme Ak Trabantom a proti nám sa valí Mercedes, necítime sa práve najlepšie. Je väčší, ťažší, jeho konštrukcia je mohutnejšie a to všetko prispieva k jeho lepšej stabilite, komfortu cestujúcich aj ich oveľa vyššej bezpečnosti. Ľahšie auto na ceste rôzne skáče, Drnca, jeho subtílnejšie diely sa skôr Opotrebovávajú, slabší motor menej vydrží a životnosť auta je potom veľmi skoro u svojho konca.

Rovnako tak je tomu aj pri rodinnom dome. Dom z tehál je vďaka ich vysokej pevnosti v tlaku mimoriadne únosný, robustný, stabilný a teda bezpečný. Oveľa lepšie odoláva otrasom napríklad pri prejazdov ťažších vozidiel okolo domu aj prípadnému nárazu akýchkoľvek predmetov. Preto verte, že dom z tehál Vás vždy ochráni!

Išli ste niekedy Trabantom? Ja áno! S vodičom sme sa museli vnútri kabíny prekrikovať cez všadeprítomný rev dvojtaktného motora. Bakelitová konštrukcie vozidla a chýbajúce oddelenie kabíny od motorovej časti tu jednoducho vykonali svoje. Avšak voz bol na svoje pomery lacný a išiel.

Hluk je jedným z faktorov, ktorý vie bývanie v novom dome veľmi znepríjemniť. Dôkazom je informácia od realitných maklérov, že domy, okolo ktorých vedú komunikácie s rastúcim prevádzkou, sú oveľa lacnejšie, a napriek tomu sa ďaleko horšie predávajú.

Tuhosť, objemová hmotnosť a s nimi stabilita materiálu je tou jedinou zbraňou, ktorou sa dá proti hluku účinne brániť.

To je dôvod, prečo sú protihlukové steny stavané prevažne z betónu.

Tehla je mimoriadne pevný a tuhý materiál. Stavba z tehál je preto oveľa menej náchylná k prieniku hluku ako z ulice, tak aj medzi jednotlivými izbami v porovnaní so stavbami z iných, menej stabilných materiálov.

V nadväznosti na hlučný Trabant sa však často stáva, že stavby realizované z iných, menej stabilných materiálov sú nie lacnejšie, ale minimálne rovnako drahé, ako stavba z tehly.

Áno. Je nutné priznať Trabantu, že občas mu aj fungovalo kúrenie, stierače zanikali a dvere spolujazdca sa dali zatvoriť. Nároky dnešných vodičov sú však iné. V moderných autách je nielen kúrenie, ale aj klimatizácia, niekde dokonca aj vyhrievané sedačky, fungovanie stieračov regulujú senzory podľa intenzity dažďa. Automatická klimatizácia sa nám dokonca stará o to, aby v interiéri vozidla bola vždy zaistená príjemná teplota, ktorá nám vyhovuje a máme ju nastavenú.

Vďaka fantastickým schopnostiam tehlových domov akumulovať teplo sa v nich cítime dobre aj v okamihu, keď v zime vďaka nečakanému prerušeniu dodávky elektrickej energie prestane spínať plynový kotol a dom nie je vykurovaný. Teplo, ktoré je v tehle naakumulované je pozvoľna uvoľňované do priestoru a dom a jeho obyvatelia nie sú vystavení okamžitému teplotnému šoku, ako je tomu iných materiálov bez možnosti akumulácie. V takýchto prípadoch dom bleskovo vychladne a bez okamžitého zapojenia náhradného vykurovacieho zdroja je neobývateľný.

Išli ste niekedy nie Trabantom, ale za Trabantom? Nutne sa Vám muselo zdať, že ak sa neotrávíte, musíte sa nutne udusiť. Dnešné autá sú oveľa ohľaduplnejšie k nám všetkým. Majú katalyzátory a šetrí zdravie miliónom ľudí.

O zdravotné nezávadnosť a ekologickosti tehál nemôže byť pochýb. Človek sa narodil na zemi, chodí po zemi a je teda prirodzené, že aj býva obklopený krajín. Domáce suroviny, z ktorých sú u nás tehly vyrábané, patrí k najlepším na svete a sú dozorované v súlade s najprísnejšími hygienickými predpismi. Pravdivosť týchto slov je doložená desiatkami generácií užívateľov stavieb z tehly.

Na rozdiel od iných materiálov tehly neobsahujú žiadne lepidlá, laky, nie sú vodivé, ako sú napríklad kovové konštrukcie, prerušujú magnetické pole ap. Murivo z tehál má nízky difúzny odpor, čo znamená, že pri výskyte vyššej vlhkosti v interiéri vodnej pary ľahko stenou prechádza a dochádza tak k optimálnemu vyrovnávanie vlhkostných pomerov. Vlhko sa v miestnosti nehromadí, stavba dýcha, vlhkosť nekondenzuje a netvoria sa plesne. Práve tie sú zdrojom mnohých chorôb. Tehla je navyše plne recyklovateľná, odpad sa dá využiť napríklad pomletím na antuku alebo je možné ho s kľudným svedomím vrátiť krajine.

Ak si kúpite Trabanta, je veľký predpoklad, že po niekoľkých rokoch ho predáte za takmer nulovú cenu alebo budete musieť dokonca zaplatiť za jeho likvidáciu. Po starších Mercedesoch alebo Passat je zhánka stále a dobre sa predávajú.

Obdobne je tomu aj u stavby z tehly. Stabilitu a robustnosť domu si veľmi dobre uvedomuje aj potenciálny kupec a je ochotný za ňu jednoducho zaplatiť viac. Pritom obstarávacie náklady na výstavbu domu z tehál v porovnaní s inými technológiami sú rovnaké alebo nižšie. V podmienkach našej malej krajiny navyše existuje silná príslušnosť k miestu narodenia, ľudia sa neradi sťahujú a radšej do práce dochádzajú. Poriadny dom postavený z tehál tak môže využívať aj niekoľko generácií. Stavajte preto domy, kde budete bývať nielen Vy a Vaše deti, ale aj deti Vašich detí. Stavajte domy, ktoré majú trvalú hodnotu.

Čo je mohutné a pevné sa kazí menej, než to, čo je subtílne a krehké. Je logické, že Trabant bude v servise častejšie ako Mercedes. To by nás asi dlho nebavilo. Samozrejme ak nejde o náš koníček a nechceme ležať pod autom v garáži každý večer.

Obdobné je to aj s rodinným domom z tehál. Robustná konštrukcia vydrží užívateľom stovky rokov bez zásadných nárokov na opravy.

Bežná spotreba áut sa skôr pohybovala na hranici 8-9 litrov / 100km. Ak stál benzín 20 kč / liter nepripadalo nám to divné. Riešenie sme začali hľadať v okamihu, keď cena benzínu aj nafty začala raketovo stúpať. Zrazu sme hľadali menšie autá s nižšou spotrebou a začali sme sa správať ekonomicky. Situácia si všimli aj výrobcovia áut. Všetkým bolo jasné, že ak chcú predať veľké krásne autá, musia zabezpečiť ich ekonomickú prevádzku.

Dnes aj Mercedesy vie jazdiť za 4l / 100 km nafty a sú to vozidlá strednej triedy.

Rovnako tak tomu bolo aj u tehál. Kým sa ceny energií pohybovali na znesiteľnej úrovni, ľudia stavali z bežných tehál a vyššie zloženiek je nezaujímala. Dnes, po mnohonásobnom zdraženie energií, chcú rodinné domy stavať tak, aby ich prevádzka bola čo najúspornejšie.

Tehliari tento dopyt vypočuli a vytvorili novodobú tehlu s integrovanou tepelnou izoláciou. Pri hrúbke muriva 50 cm je možné z týchto tehál postaviť aj energeticky pasívny dom. A to pri zachovaní všetkých vyššie uvedených výhod, ktoré tehla ponúka.

Čo si teda priať?
Musím sa priznať, že som po Mercedesu vždy túžila. Už pre ten pocit. A ak by jeho cena bola navyše zhodná s inými značkami, neváhala by som. Je to však, (nech sa nehnevá), predsa „len“ auto. Ale bývanie, to je pre mňa niečo iné. Je to životný priorita. Preto o tom, v čom chcem bývať, mám absolútnu jasno.